Kdo jsem?

Jsem zdravotní sestra s mezinárodním vzděláním i pracovní zkušeností. Již dlouhou dobu je zdravotnická angličtina běžnou součástí mého profesního života. Sdílením svých znalostí pomáhám zdravotníkům na jejich cestě k lepší znalosti odborné angličtiny.

Umět zdravotní angličtinu je super cool 🙂

Velmi silně cítím, znalost angličtiny mi do života přinesla skvělé možnosti, o kterých bych mohla jinak jen snít. Nejvíce oceňuji, že ve svém životě mohu kombinovat věci a činnosti, které mě baví a dělají mi radost. Mám pocit, že celá skládačka věcí, zkušeností a rozhodnutí z minulosti do sebe dokonale zapadla.

Čím se aktuálně zabývám?

  • Ve své hlavní pracovní činnosti, kde pracuji pro společnost vyrábějící zdravotnické prostředky pracuji na pozici klinický specialista pro ČR. Jsem členkou mezinárodního týmu (každá země má jednoho člověka na této pozici) ve kterém sdílíme znalosti a zkušenosti, inovace, nové studie a doporučení a následně pak můžeme tyto informace sdílet v rámci ČR.
  • K práci také patří pořádání seminářů a vzdělávacích akcí pro zdravotníky. Na své práci mám ráda to sdílení informací a setkávaní se se zdravotníky ze všech koutů republiky, vzájemné obohacování se a diskuze o radostech a starostech v tomto oboru.
  • Jako další srdeční záležitost lektoruju jednu skupinku malých dětí a snažím se v nich probudit zájem o anglický jazyk. Když vidím, jak rychle ty malé děti ten cizí jazyk nasávají a jaké pokroky dělají, je to pocit k nezaplacení.
  • Příležitostně dělám proofreading překladů zdravotnických textů a díky tomu si udržuji vědomosti a odbornou slovní zásobu z různých okruhů zdravotnických témat.

Ale to se všechno nestalo ze dne na den....

Angličtina mi ve škole šla vždycky poměrně snadno. Nicméně v momentě, kdy jsem začala pracovat v nemocnici a jazyk přestala používat, tak jsem svoje znalosti začala poměrně rychle zapomínat. Jelikož jsem začánala na dětském JIRPu, tak jsem se na druhou stranu naučila o to víc  po odborné stránce. Také mě toto místo formovalo a pokud bych zde nezačínala, neměla bych kvalifikaci, kterou jsem potřebovala v dalším směřování. I přesto, že už jsem tam byla téměř 3 roky a nic mi tam vcelku nechybělo, lidé okolo byli super, pořád jsem cítila, že se musím posunout, že potřebuji více poznat svět, že to přece nemůže být takhle až někdy do důchodu. 

A tak  jsem se přidala ke kamarádce a na 6 měsíců jsem se pracovně ocitla ve skotském městě Gretna Green, které bylo známé místo pro pořádání svateb. Tady jsem se konečně mohla anglicky rozmluvit v obecné rovině.

Po návratu a následující práci na kardiochirurgickém RESu už jsem tušila, že bych moc toužila po nějaké odborné zkušenosti v zahraničí. Nejjednodušší mi z nabízených možností mi tehdy přišlo se podívat na nabídku saudsko-arabských nemocnic. Po této variantě jsem už pokukovala v průběhu střední školy, přišlo mi to zajímavé. Určitě by mě v té době nenapadlo, že se to zvláštní místo jednou stane na 3 roky mým domovem a bude zásadně formovat mě i mé další směřování.

Když jsem se pak zúčastnila několika pohovorů a všechny nemocnice mi nabídly práci, těžko se hledaly důvody, proč to nezkusit. Proto jsem s velkým nadšením potvrdila nabídku z Prince Sultan Cardiac Center v hlavním městě Rijádu a dobrodružství mohlo začít. V té době mi bylo 23 let. Ještě když jsem se o 3 roky později vracela domů, stále jsem tam byla jedna z nejmladších.

V období před odletem do Saudi se najednou v rámci rodiny a známých začali rojit experti na tuto zemi, kteří by tam nejeli jelikož: je tam válka,budu spát ve stanu a ta charita celkově není nic pro ně. Věděli o tom místě asi to co já o raketové vědě. Navíc v tu dobu už jsem byla rozhodnutá a nikdo s tím nemohl hnout. Naštěstí se všichni ostatní mýlili.

V tomto období jsem si velmi dobře uvědomovala, že na obecné rovině se nějak domluvím, ale znalost těch slovíček souvisejících s nemocnicí nemám žádnou. A tak jsem si v Brně objednala intenzivní kurz zdravotnické angličtiny. Dost jsem se těšila, protože se konečně naučím to co potřebuji a ještě sesbírám nějaké ty kredity do celoživotního vzdělávání, takže ideál.

Jenže hned první den jsem pochopila, že většina účastníků tam nemá žádné základy a proto se tam učilo: I am, you are...Málem mě trefil šlak. Nicméně prezentuji svůj subjektivní názor – ostatní dámy byly spokojené, že pan lektor prezentuje jako Marek Eben. Takže moje slavná výprava za zdravotnickou angličtinou skončila tak, že mě poslali domů o den dřív, ať tam neprudím. Nemohla jsem se rozhodnout, jestli jsem ráda za den volna nebo úplně vzteklá, že to byla totální ztráta času a peněz.

 

 

 

Krok do neznáma

A tak jsem se já a ostatní museli hodně snažit, aby jsme se stali plnohodnotnými členy svých týmů. Situací, kdy po mi pětkrát někdo něco opakoval a stejně jsem neudělala to, co se po mně chtělo-prostě jsem nerozumněla. Běžnou slovní zásobu používanou v nemocnici jsem se neměla kde naučit.  Chtělo to nějaký čas, ale všechno si sedlo. V rámci nemocnice nám byl k dispozici promyšlený vzdělávací systém, díky kterému jsme se na svých odděleních stali opravdu kompetentními a také si průběžně doplňovali odbornou slovní zásobu.

Na každý úkon jako např. vytažení hrudního drénu, podání léku, zhodnocení EKG nebo pacienta jsme museli skládat zkoušky, kterým se říkalo kompetence. Jejich náročnost se mohla lišit podle toho, kdo test vymyslel. V každém případě míra stresu byla vysoká 😊

Jakmile jsem se z touto fází poprala, tak se v mém životě všechno obracelo k lepšímu. Jednoho krásného dne mi česká kolegyně z jiného oddělení Zuzka zmínila, že opavská univerzita díky nějakém grantu z EU na podporu sester z „východu“ spolupracuje s univerzitou v Edinburghu a že si za výhodných podmínek můžeme dodělat bakaláře z ošetřovatelství.

Toto považuji za jeden z dalších zlomových okamžiků v mém životě. A v souvislosti s tímto momentem vidím důležitost přijímání příležitostí a výzev, nenechat se pohltit strachem z neúspěchu a prostě to zkusit. Tehdy bylo nutné složit akademickou verzi jazykové zkoušky IELTS a dodat potřebné dokumenty na univerzitu. Tak jsem si řekla, že se pokusím zkoušku složit a uvidím. Podařilo se.

Tak jsem si zase řekla, že zkusím první modul a uvidím. Naštěstí opět úspěšně. Tímto způsobem jsem se dopracovala až úspěšnému dokončení studia. Díky věčnému hledání anglických odborných textů, studií, zpracovávání případových studií se mi jako vedlejší efekt výrazně lepšila znalost angličtiny.

 

Život po životě v Saudi

Když se čas naplnil a já se po třech letech ze Saudi vrátila, tak jsem si díky vzdělání, plynulé angličtině a zahraniční zkušenosti mohla žádat o pracovní pozice, o kterých by si mé mladší já někde na Vsetíně na zdrávce nedovolilo ani snít. Ocitla jsem se na tomto typu školy jako mnozí v té době hlavně pro to, že matika mě opravdu nešla 😀 Tehdy jsem ještě neviděla, že ten obor není vlastně vůbec špatný.

Vzhledem k uvedenému by mě také nenapadlo, že za 10 let po maturitě budu studovat management ve zdravotnictví na ekonomce a kolik dalších možností se mi otevře. Vůbec jsem neměla představu, kolik zajímavých dveří se v rámci zdravotnictví může otevřít. Ani jsem to vlastně nemohla vidět, neznala jsem nikoho, kdo by už podobnou cestou šel.

Když jsem se ze Saudi vrátila, tak jsem hned přijala nabídku na práci vrchní sestry na v Praze na klinice plastické chirurgie. Byla to úplně nová zkušenost. Nicméně po zkušenosti z intenzivní péče u vážně nemocných miminek mi dohlížení na to, jestli klient dostal kafíčko a sklenku vody zdálo málo. I přes fakt, že jsem tam potkala úžasné lidi, tak mě to nenaplňovalo a chtěla jsem lépe využít všechno, co jsem se naučila.

A tak jsem dala výpověď a získala jsem práci u společnosti, která mimo jiné poskytovala koordinaci programu TRICARE, který byl pro americkým ministerstvem obrany a zaručoval americkým ozbrojeným složkám zdravotní péče kdekoliv na světě, kde vykonávali svou službu. Úkolem mým a mých kolegyň bylo navštěvovat místa, kde americká armáda operovala a na místě zauditovat místní nemocnice a postarat se o to, aby program fungoval. Tím, že jsem vždycky byla cestovatel, tak toto pro mě byla práce snů a samozřejmě ta míra samostatnosti, kterou jsme v tomto týmu museli mít mě zase posunula o kus dopředu. Přibližně jednou za měsíc jsem jela do různých zemí. Celé jsem si to musela naplánovat, na místě se rychle zorientovat a vykonat práci, pro kterou jsem přijela.

Po této práci jsem se věnovala mateřským povinnostem, při kterých jsem se zaměřila na studium zajímavého magisterského oboru management ve zdravotnictví a proofreading zdravotnických textů, což mě stále udržovalo ve střehu.

Po mateřské dovolené jsem aplikovala na pozici klinický specialista, kde jsem již od roku 2019 součástí mezinárodního týmu ale daří se mi tuto pozici skloubit s rodinným životem (někdy lépe, někdy hůře 🙂 ).

Co mám pro vás přichystané?

Pomáhám těm, kteří jdou podobnou cestou jako já před lety a chci jejich snažení podpořit.

Tvoření obsahu těchto stránek bude ještě nějakou dobu trvat, ale o všem vás budu průběžně informovat na FB Funpage Angličtina pro sestry nebo emailovou komunikací. V současnosti pro Vás chystám několik eBooků zdarma, na které bude navazovat první díl eBooku a tištěné verze Cvičebnice zdravotnické angličtiny. Tvořit budu postupně jedno po druhém k vašemu užitku.

Jako další krok na těchto stránkách můžete očekávat sérii online kurzů, ve kterých vidím vyhovující formu předávání informací, ale to je v tomto momentě ještě hudba budoucnosti 🙂