Cambridge YLE STARTERS challenge

Když jsem na Instagram stories zmínila, že jsem svého syna vzala na zkoušku Cambridge Young Learners Exam Starters, následně jsem dostávala doplňující otázky na toto téma. Na jejich základě jsem se rozhodla napsat článek. Tím pádem tady budou informace dostupné pro dobu, kdy pro vás bude něco podobného  aktuální.

Typy jazykových zkoušek Cambridge pro děti

Cambridge má v nabídce 3 zkoušky pro Young Learners (pro děti) ve věkové kategorii 7 až 14 let. Věková kategorie se může lehce lišit podle zemí. Tím třeba myslím, že můj syn šel na Starters v 8mi letech, ale viděla jsem, že různé jazykové školy uvádí rozmezí 8-10. Tyto zkoušky jsou složené z každodenní psané a mluvené angličtiny. Jednotlivé úrovně jsou nazvány:

  • STARTERS
  • MOVERS
  • FLYERS

Za absovování zkoušky dítě obdrží certifikát Cambridge English, kde je dosažený počet bodů znázorněn pomocí erbů. Tím pádem nejde prohrát, certifikát dostane každý, liší se pouze počet získaných erbů.

Z jakých částí se tato zkouška skládá?

Zkoušky jsou složeny z částí čtení a psaní, poslech a mluvení. Časová dotace pro složení zkušky byla 25 minut čtení a psaní, 20 minut poslech a 5 minut mluvení.

Proč jsem se rozhodla syna na tuto jazykovou zkoušku přihlásit?

Já osobně jsem o možnosti jazykových zkoušek u dětí nevěděla nic a ani by mě nenapadlo, na co by to bylo dobré 😀 Naštěstí mám ve svém okolí Janu Mikulec, která vlastní jazykovou školu Fun Space ve Španělsku a v Česku a v jazykovém vzdělávání je tím pádem skvěle zorientovaná. Ja osobně jí lektoruji jednu skupinku dětí ve věku mého mladšího syna – 5 až 6 let.

V létě se mi Jana o těchto zkouškách zmínila a vysvětlila mi, jakou velkou hodnotu v nich vidí. Její starší syn už jimi také prošel.  Já jsem se hned nadchla a zjišťovala jsem si, kde jsou zkoušky dostupné a jak probíhají. Také jsem ukecala sestru, ať k našemu experimentu přidá svoji dceru Leontýnku.

Hlavní důvody, proč jsem se rozhodla byl fakt, že zkoušky slibují, že se díky nim buduje kladný vztah k jazyku a jeho učení. Motivace ke studiu byl totiž náš dlouhodobý problém. Z nějakého důvodu vždy vyhrává fotbal 😀

Jak naše příprava probíhala?

Můj syn spolu s neteří navštěvují jazykový kurz Fun Space pod vedením skvělé učitelky angličtiny Pavly Hořákové od 3 let, aktuálně je jim 8 a 9 let. Jana Mikulec měla plán, že do tohoto školního roku zařadí do výuky přípravné testy na Cambridge YLE.

Když teď po novém roce přípravné testy začali dělat, zjistilo se, že děti mají na to zkoušku absolvovat. Zároveň je hodně bavilo si tyto testy zkoušet a zjišťovat, jak na tom jsou. Proto jsme se domluvily s Pavlou, že není na co čekat a že děti přihlásíme co nejdříve. Jednalo se o Pavlinu dceru, mého syna a mou neteř. Pro nás se jevil nejlépe termín v Ostravě, tak jsme děti přihlásili tam.

Na  stránkách Cambridge English je ke stažení několik vzorových testů zdarma, spolu s dalšími přípravnými aktivitami nebo požadovanou slovní zásobou k jednotlivým úrovním. A zrovna fakt, že slovní zásova pro tuto zkoušku je pevně stanovena se mi hodně líbil. Výrazně to podle mě pomáhá s přípravou. Na SPEAKING byly dostupné super videa na You Tube, na jejich kanál se dostanete tudy>>.

V mezičase paní učitelka Pavla zřídíla u sebe doma přípravné centrum, kde se před zkouškou děti třikrát sešly a zkoušku si nanečisto zkusily. S každým dalším pokusem jejich sebevědomí rostlo a děti více a více chápaly strategie zkoušky, diskutovaly a přípravou doslova žily.

DEN D!!

Bylo to tady 😀

Syn se ráno vzbudil s tím, že kvůli zkoušce nemohl spát, že tam nejede a že já za všechno můžu, protože jsem ho do toho navrtala. Tak z toho jsem začínala být dost nervózní, jestli se ke zkoušce vůbec dostaneme a jestli jsem si pro nás nestanovila příliš velký cíl.

Jakmile jsme se však dostali do jazykové školy, kde zkouška začínala, nálada byla skvělá. Děti se začaly těšit, že je čeká nevšední zkušenost. Personál byl velmi sympatický a to také pomáhalo k jejich pohodě.

Když přišel čas psané části, tak šli uvolněně na věc. Jakmile se syn vrátil, tak jsem viděla, že je všechno v pohodě. Přišel úplně vysmátý, tak bylo jasné, že z toho má dobrý pocit. Po krátké přestávce navazoval SPEAKING, ale ten už byl pro naše děti formalita. Jako nejtěžší část vnímaly READING a WRITING.

Jak tuto zkušenost zpětně hodnotíme

Zkušební testy cestují na vyhodnocení do Anglie, takže se na certifikát a výsledek zkoušky čeká minimálně měsíc.
Já věřím, že se to našim dětem povedlo, ale i kdyby ne, tak samotná zkušenost přípravy a absolvování zkoušky mi přijde jako cenná zkušenost do života. Děti se musely před cizími lidmi postavit za sebe a své vědomosti a zjištění, že obstály jim velmi prospělo.

Celý proces byl na pohodu a viděly jsme, jak se děti do Angličtiny zapálily, když viděly, že mají před sebou konkrétní cíl, který chtějí dosáhnout. Děti zhodnotily, že by klidně za rok šly na zkoušku MOVERS, protože jim to už nepřijde těžké a vědí, že není se čeho bát a nedá se prohrát. Také už je o mnoho jednodušší dopilovat slovní zásobu, která je potřebná pro vyšší úroveň.

 


Doufám, že se vám článek líbil. Pokud jste zkoušku absolvovali nebo se chystáte, dejte vědět, jaká je vaše zkušenost.

Sledovat mě můžete na Instagramu nebo Facebooku. Můj podcast Sestry v akci je k přehrání na Spotify, Apple Podcast nebo i tady na webu.

Pokud chcete pár tipů na zlepšení zdravotnické angličtiny, stáhněte si eBook zdarma >>.

Jsem zdravotní sestra s mezinárodním vzděláním i pracovní zkušeností. Již dlouhou dobu je zdravotnická angličtina běžnou součástí mého profesního života. Sdílením svých znalostí pomáhám zdravotníkům na jejich cestě k lepší znalosti odborné angličtiny. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře
  1. Jana napsal:

    Ahoj Jančo, mockrát děkuji za tvé sdílení této zkušenosti 🙂 To nejkrásnější na naší práci je vidět, jak se naši studenti posunují a zlepšují své jazykové dovednosti. Thank you!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.