Postřehy z jazykových zkoušek v angličtině

Ať už se zajímáte o angličtinu obecnou, akademickou, zdravotnickou, bussiness nebo jakoukoliv jinou, je pravděpodobné, že si svoje znalosti budete chtít nechat ověřit. Proto jsem se na toto téma rozhodla sepsat pár mých postřehů a dojmů z podobných zkoušek, třeba toto téma zajímá právě vás.

Nejznámější a nejoblíbenější jazykové zkoušky u nás jsou ty z Cambridge. V různě zaměřených zkouškách si můžete otestovat své jazykové znalosti. Jejich úspěšné absolvování pomůže k prokázání jazykové úrovně angličtiny. Hodnotící škála je značena písmeny A1-C2. Na obrázku níže je viditelné, jaké možnosti zkoušek existují.

Já osobně jsem se v minulosti zúčastnila jazykové zkoušky IELTS v akademické verzi, kterou už mám aktuálně zase neplatnou, jelikož tento certifikát je časově omezený. Tuto zkoušku jsem skládala, protože byla požadavkem pro zahájení studia v UK.

Dále jsem si v rámci magisterského studia zvolila předmět Bussiness English, jehož náplní byla příprava na jazykovou zkoušku Business Vantage podle podkladů určených přímo pro tuto zkoušku. Do tohoto předmětu jsem se přihlásila ze špatných důvodů. Říkala jsem si, že když anglicky umím, bude to jednodušší předmět než některé jiné), nicméně díky tomu jsem získala informace i k další zkoušce z Cambrige a pro sebe se ujistila v tom, že ač jsou zkoušky jinak pojmenované, v základu jsou všechny podobné. 

Pouze“ je nutné se zameřit na to, čím je daná zkouška jiná a obohatit svou slovní zásobu související s daným tématem. Když se jedná o academic IELTS, tak si do své angličtiny doporučuji osvojit pokročilejší výrazy, díky kterým bude vaše angličtina působit lépe-chytřeji :-).

Mně pro účel přípravy posloužily velmi dobře různá videa na you tube, kde někdo specifika zkoušky vysvětlil, tak že jsem to pochopila a u samotné zkoušky si ověřila, že měl pán pravdu. Příprava se samozřejmě musí volit hlavně podle toho, na jaké aktuální úrovni znalostí se nacházíte.

Moje tipy na úspěšné zvládnutí jazykové zkoušky:

  • Vždycky si zjistěte, jaká struktura zkoušky (např. z přípravných materiálů nebo dostupných vzorových otázek pro danou zkoušku) a její pravděpodobný obsah. Většinou jsou zkoušky rozčleněny do sekcí reading, listening, writing a speaking
  • Na každou část se připravte. Například u readingu nikdy nebudete schopni přečíst celý rozsah textu a zapamatovat si, co v něm bylo. Je potřeba přímo hledat odpovědi a je potřeba tuto část trénovat. Na sekci writing je důležité se naučit nová slovíčka, která váš psaný projev okoření a celá forma vašeho sdělení na papíře bude působit „chytřeji“
  • A u sekce speaking je jak už název napovídá důležité hlavně MLUVIT! A upozorňuji na to hlavně proto, že já sama jsem v této části zůstala zticha 😊 Rozhovor je nahráván a já zkrátka neměla co říct. Dostala jsem otázku – co ještě nebylo vynalezeno, ale mělo by být? Na tohle jsem neměla odpověď v žádném světovém jazyce. Naštěstí můj zkoušející mě mohutnými gesty popostrčil k tomu, abych něco konečně začala říkat a nakonec to i stačilo. Nicméně je dobré mít na mysli, že se hodnotí hlavně vaše schopnost mluvit v cizím jazyce a proto mluvte, mluvte, mluvte 😊
  • Soustřeďte se!! Není větší otrava než zkoušky 😊 Nicméně určitě stojí za to se vybičovat k tomu ze sebe v danou chvíli dostat to nejlepší. Tato rada opět vychází z mé zkušenosti, kdy jsem se při části listening na nějaký okamžik zasnila a uteklo mi kus textu i s odpovědmi… Nestojí to za to 😊
  • NIKDY se na podobných zkouškách nenechte unést pocitem, že času je víc než dost, jedu na pohodu – tento přístup jsem aplikovala u jiné zkoušky v nedávné době a dost se mi nevyplatil 😊
  • Když se vám zkouška povede, tak se náležitě pochvalte a odměňte!!!
  • Když se vám zkouška nepovede, tak máte o moc lepší výchozí pozici pro další pokus – jen fakt, že víte přesně, do čeho jdete dělá velký rozdíl …

 

Doufám, že informace o tom, kde všude já jsem selhala vám bude ku prospěchu a až přijde řada na vás, tak si na výše uvedené dáte pozor.

Možná se někdy zúčastníte zkoušky, která není jazyková ale skládá se v angličtině

Může se vám také stát jako mně, že se účasníte zkoušky, která není jazyková, ale například odborná, ale v angličtině. Takových zkoušek v angličtině je dost. Můžete se s nimi setkat v momentě, kdy se chystáte za prací do zahraničí. Vaše znalosti si určitě otestuje Saúdská Arábie, do USA je nutné mít NCLEX nebo vás nemine odborná zkouška OET. Nebo si můžete zkusit udělat nějakou formu certifikace. Já jsem například nedávno byla na zkoušce VA-BC, o této zkoušce i ostatních zmíněných variantách napíši více někdy jindy.

Samozřejmě na každou ze zmíněných zkoušek je příprava náročná. Vždy je důležité znát styl otázek dané zkoušky a neustále si připomínat, proč to děláte a udržovat motivaci, alespoň mně to pomáhá se dostat do větší pohody. Možná že jste nevěděli, že většinu zmáněných zkoušek je možné vykonat v České Republice v Praze v testovacím centru Prometric. Jedna se o kontrolované prostředí, musíte odložit všechny osobní věci nebo dokonce i náušnice, pokud mají větší velikost 😊 Ale o tom už zase někdy příště 😀

Pokud máte zkušenosti z nějakým uvedené zkoušky, sdílejte na FB nebo IG, budu ráda!

Jsem zdravotní sestra s mezinárodním vzděláním i pracovní zkušeností. Již dlouhou dobu je zdravotnická angličtina běžnou součástí mého profesního života. Sdílením svých znalostí pomáhám zdravotníkům na jejich cestě k lepší znalosti odborné angličtiny. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.